Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Rodzaje sukulentów

autor: Syców
92 wyświetleń

Sukulenty to rośliny gruboszowate, które wykształciły w sobie zdolność magazynowania wody. Z powodu tej umiejętności rosną głównie w miejscach z jej ograniczonym dostępem. Występują przede wszystkim na obszarach pustynnych i półpustynnych a także w lasach sawannowych, choć tak naprawdę można je spotkać niemalże we wszystkich strefach klimatycznych. Z uwagi na ich atrakcyjny wygląd, z powodzeniem uprawiane są jako roślinny ozdobne nie tylko w ogrodach ale również w naszych domach.

Rodzaje sukulentów

Te niezwykłe rośliny podzielono ze względu na sposób gromadzenia wody:

  • korzeniowe – jak sama nazwa wskazuje, sukulenty te magazynują wodę w korzeniach lub specjalnie przystosowanych do tego celu bulwach, zaliczymy do nich na przykład znaną wszystkim pelargonię.
  • liściowe – mają grube, mięsiste liście, które zatrzymują zapasy wody. Przykładem takiej rośliny może być na przykład aloes albo agawa, a także rozchodniki.
  • łodygowe – do tej grupy zaliczymy przede wszystkim kaktusy.

Niezależnie od sposobu gromadzenia wody, sukulenty nie są specjalnie wymagające i ich uprawa jest dość prosta. Poradzą sobie z nią nawet osoby poczatkujące.

Zadbaj o podłoże do sukulentów

Ziemia do uprawy sukulentów powinna być przede wszystkim lekka i przepuszczalna, co oznacza, że powinna dobrze chłonąć wodę ale też dość szybko przesychać. Dzięki temu korzenie roślin nie będą zalane, co zapobiegnie ich gniciu. W sklepach dostępne są gotowe podłoża do sukulentów, jednakże mieszankę ziemi możemy również przygotować sami. Wystarczy zmieszać zwykłą ziemię kwiatową z piaskiem i drobnym żwirem lub keramzytem w proporcji 1:4 (jedna część ziemi, cztery części piasku i żwiru). W ten sposób zwiększymy przepuszczalność podłoża.

W czym sadzić sukulenty?

Rośliny gruboszowate ciekawie prezentują się w ceramicznych doniczkach, szczególnie tych płaskich o okrągłym, owalnym lub prostokątnym kształcie. Interesującym pomysłem jest posadzenie ich w szklanym pojemniku. Możemy do tego wykorzystać kule oraz naczynia o przeróżnych kształtach, na przykład walcowatych z grubym dnem. Takie rozwiązania są coraz popularniejsze z uwagi na estetykę i możliwość tworzenia ciekawych rozwiązań. Ze względu na różnorodność sukulentów można z nich tworzyć ciekawe kompozycje sadząc kilka z nich w jednym ozdobnym naczyniu. W ogrodzie możemy je sadzić w drewnianych skrzynkach lub glinianych donicach lub naczyniach. Najważniejsze, aby pamiętać, że rośliny te lubią światło, wymagają więc miejsc dobrze nasłonecznionych. Będą wówczas ładnie wybarwione.

Sukulenty – z czym łączyć?

Rośliny gruboszowate są doskonale przystosowane do tego, aby sadzić je po kilka obok siebie. Pozwala to na tworzenie czegoś w rodzaju miniaturowych ogródków, które prezentują się naprawdę okazale. Przed posadzeniem warto „przymierzyć” rośliny w pojemniku lub doniczce, aby jeszcze przed zasypaniem ziemią mieć możliwość zamiany ich miejscami. Podstawowa zasada takich kompozycji – dotyczy to zresztą wszystkich roślin, nie tylko sukulentów – jest taka, że rośliny wyższe sadzimy z tyłu pojemnika, zaś te niższe z przodu. W ten sposób każda z nich będzie dobrze widoczna, a nasza kompozycja będzie przyciągała spojrzenia wszystkich gości.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybrane publikacje dla ciebie

Dodaj swój komentarz

O nas

Syców to miejsce, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji na przeróżne tematy. To właśnie tutaj publikujemy nasze przemyślenia, możesz korzystać z naszych porad, które publikujemy z różnych dziedzin. Ty też możesz stać się częścią naszego serwisu i czytać, komentować, a nawet publikować swoje treści na naszej stronie. Dołącz do nas już teraz.

 

 Projekty domów Podkarpacie

@ SYCOW. Wszelkie prawa zastrzeżone