Biznes w obecnych czasach opiera się w dużym stopniu na długich terminach zapłaty. O ile w przypadku klientów rozwiązanie takie jest bardzo korzystne, bo mają oni więcej czasu na spłatę zobowiązań, to już dla sprzedawców niekoniecznie. W pewnych branżach mowa jest nawet o kilku miesiącach, przez które trzeba czekać na przelew.
Koncepcja faktoringu
Jeśli dojdą do tego opóźnienia, co niestety także się zdarza, to w ten sposób można pogorszy w znacznym stopniu, a w pewnych sytuacjach wręcz nawet utracić finansową płynność. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu może być faktoring, jaki od paru lat zaczął się cieszyć dużą popularnością.
W niejednym przypadku takie rozwiązanie pozwala utrzymywać finansową płynność, zrobić zakupy niezbędnych towarów i materiałów, albo wypłacić wypłaty dla swojej załogi. Można dzięki temu ograniczyć zatory płatnicze, które są tak często spotykane w biznesie i mimo wszystko biznes ten skutecznie blokują. Kolejnym plusem faktoringu jest nieduża ilość formalności do spełnienia. W przeciwieństwie do bankowych kredytów nie trzeba tu posiadać zdolności kredytowej lub przedstawiać kompleksowej dokumentacji o stanie firmy.
Wymierne korzyści z faktoringu
Do całej transakcji jest dołączany trzeci uczestnik w postaci jakiejś instytucji finansowej, który po wystawieniu faktury w krótkim terminie ją opłaca. Natomiast należność za tę fakturę odbiorca będzie musiał zapłacić już nie na konto wystawiającego, ale właśnie faktorowi. Rozwiązanie tego typu przynosi właścicielowi szereg wymiernych korzyści. Po pierwsze otrzyma on pieniądze bardzo szybko, czasami nawet tego samego dnia, co wystawiona faktura. W zależności od ustalonego modelu rozliczeń wypłacana może być od razu pełna kwota, lub jakaś jej część, a kolejna po opłaceniu przez klienta powstałej należności.
Rzecz jasna zawsze jakaś mniejsza lub większa weryfikacja się odbędzie, niemniej nie tak szczegółowa jak przy innych finansowych usługach. Przeważnie umowę faktoringową podpisuje się bez terminu obowiązywania, z jakimś uzgodnionym czasem wypowiedzenia. Przez to pamiętać nie trzeba o tym, że co rok jest ona do odnowienia. Z kolejnych formalności niezbędnych do załatwienia jest poinformowanie swoich klientów o zmianach w sposobie rozliczeń.
Faktura kluczowym dokumentem
Ma to o tyle znaczenie, że dowiedzieć się oni muszą, że od pewnego momentu wszystkie przelewy mają być robione na rachunek faktora, a nie firmy wystawiającej faktury. Jeżeli będzie chodzić o sprawy zabezpieczeń, to tutaj najważniejsze są właśnie wystawiane faktury. Jeżeli jakiś klient zacznie się ociągać z zapłaceniem, to takie dokumenty będą podstawą to tego, żeby rozpocząć proces windykacyjny.
Oczywiście jak każdy z finansowych produktów faktoring ma również pewne wady. Najistotniejsza to konieczność zapłacenia prowizji od wszystkich opłaconych wcześniej. Obecnie jednak konkurencja na rynkach finansowych jest bardzo duża, i banki walczą o klientów różnymi sposobami, też proponując ciekawe oferty na faktoringowe usługi. Należy również pamiętać, że sam faktoring występuje obecnie w kilku różnych wersjach, i można sobie dopasować te usługi do swoich oczekiwań.