Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Strona główna ARTYKUŁ SPONSOROWANY Jak dbać o środowisko?

Jak dbać o środowisko?

autor: Syców
65 wyświetleń

Mamy globalne ocieplenie, topnienie lodowców, efekt cieplarniany, zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatyczne… By nie dopuścić do całkowitej zagłady naszej planety, musimy nauczyć się jak dbać o środowisko. Dobre nawyki najlepiej wpajać już od małego, dlatego podpowiemy Ci jakie zmiany warto wdrożyć, by być bardziej eko.

Jak dbać o środowisko z dziećmi?

Bycie ekologicznym wcale nie jest takie trudne. Potrzeba naprawdę niewielkich zmian, by zacząć być bardziej eko. Przede wszystkim trzeba zmienić świadomość i przekazywać tę wiedzę następnym pokoleniom od małego. Jak to mówią – czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Uważasz, że angażowanie dzieci w ekologię może okazać się dla nich nudne? Przekonamy Cię, że możesz z tego zrobić świetną zabawę, dzięki której dowie się jak dbać o środowisko.

Akcje ekologiczne w formie zabawy

Dzieciaki lubią angażować się we wszelkiego rodzaju akcje. Zacznijcie na przykład zbierać nakrętki. Zobaczysz, że po niedługim czasie dziecko samo będzie Ci przypominało, że nakrętkę z butelki wrzucamy do osobnego pojemnika.

Możecie też zorganizować rodzinną akcję sprzątania w parku lub lesie. Będzie to przyjemne z pożytecznym. Wypad do lasu to miłe spędzenie popołudnia z rodziną, a jeśli przy okazji weźmiecie ze sobą worek na śmieci i rękawiczki, to będzie to także pożyteczne.

Twórzcie własne zabawki ze zużytych kartonów, resztek ubrań itp. Kukiełki zrobione ze skarpet nie do pary i zamek z pudeł – i już masz gotową obsadę i scenografię na teatrzyk lalkowy ze swoimi dziećmi.

Jak dbać o środowisko – nie śmieć!

Pierwszą, kardynalną zasadą dbania o naturę jest nie śmiecenie. Pokaż swoim dzieciom, że nie wyrzucasz odpadów byle gdzie, że segregujesz i dbasz o czystość. Będąc na wycieczce w lesie, gdzie nie ma śmietników, zawsze zabieraj swoje śmieci ze sobą. Wszak puste opakowania ważą znacznie mniej niż pełne. Po powrocie możesz wyrzucić je do odpowiednich pojemników. Pokazując swoim dzieciom jakie to ważne, w naturalny sposób je edukujesz i uświadamiasz.

Dbaj o zwierzęta

Nasze środowisko naturalne to nie tylko flora, ale też fauna. Podchodząc z empatią do wszystkich zwierząt, pokazujesz dziecku jak dbać o środowisko jako całokształt. Zimą dokarmiajcie razem ptaki, wiosną zbudujcie hoteliki dla owadów pożytecznych.

Sadźcie rośliny

Wraz z dzieckiem zasadźcie kwiaty na ogródku lub nawet w doniczce. Pielęgnowanie kwiatka doniczkowego to także ważna lekcja środowiskowa dla Twojego dziecka. Możecie zrobić o krok dalej i zacząć uprawiać własne zioła na oknie w kuchni. Pokażesz i wytłumaczysz dziecku, że jedzenie nie bierze się ze sklepu czy z lodówki, ale to ciężka żmudna praca wymagająca sporego zaangażowania. Na koniec jednak możecie cieszyć się swoimi uprawami, a nic tak nie smakuje jak własnoręcznie wyhodowane warzywo.

Oszczędzaj wodę

Co prawda Ziemia nazywana jest błękitną planetą, jednak tylko 2% wody na Ziemi jest zdatne do picia. Nie marnuj jej. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, a zamiast długich kąpieli bierz szybki prysznic. Jeśli masz przydomowy ogródek lub działkę, zbieraj deszczówkę do jej podlewania i nie używaj w tym celu wody z wodociągów. Zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko wodę, ale i pieniądze.

Jak dbać o środowisko? – nie marnuj zasobów

Chcąc być bardziej ekologicznym, kieruj się zasadą less waste bądź zero waste. Staraj się nie marnować żywności – kupuj tylko tyle, ile będziesz w stanie zjeść. Jak to zrobić? Nie chodź do sklepu na głodniaka, zrób listę zakupów w domu i kup tylko to, co na niej jest.

Kupowanie nowych ubrań też nie jest zbytnio ekologiczne. Przekonaj się do second-handów – teraz są również w Internecie. Możesz też sprzedać swoje ciuchy, których już nie nosisz – dasz im w ten sposób nowe życie.

Jeśli chodzi o marnowanie zasobów to mowa tu też o energię – gaś światła w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma. Spróbuj się też przesiąść na rower. A następnym razem do osiedlowego sklepu za rogiem nie jedź autem tylko po kilka rzeczy.

Ogranicz użycie plastiku

Taak, ten wszechobecny plastik, który rozkłada się bardzo długo. Plastikowe torby, rękawiczki jednorazowe, woreczki, butelki, paczkowane jedzenie. Tego wszystkiego jesteśmy w stanie się pozbyć z naszego życia, jeśli tylko się postaramy i będziemy bardziej świadomie robić zakupy. Zamiast paczkowanego w plastik jedzenia, kupuj na wagę. Noś ze sobą torbę na zakupy – możesz mieć ją zawsze w torebce ze sobą w przypadku nieplanowanych zakupów. Nie kupuj butelkowanej wody – zaopatrz się w butelki filtrujące.

Jak dbać o środowisko – podsumowanie

Przedstawiliśmy Ci tylko kilka najważniejszych zmian do wprowadzenia by zacząć dbać o środowisko. Sam widzisz, że nie są to jakieś skomplikowane rzeczy i nie wymagają dużego nakładu czasu i przygotowań. Tych kilka prostych zmian pomoże nie tylko Ci zaoszczędzić pieniądze (kupowanie tylko tego, co potrzebne, zbieranie deszczówki, sprzedaż używanych ciuchów), ale też ratuje planetę i jej kurczące się w zastraszającym tempie zasoby naturalne. Ziemia to nasz dom i drugiego nie będziemy już mieli.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybrane publikacje dla ciebie

Dodaj swój komentarz

O nas

Syców to miejsce, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji na przeróżne tematy. To właśnie tutaj publikujemy nasze przemyślenia, możesz korzystać z naszych porad, które publikujemy z różnych dziedzin. Ty też możesz stać się częścią naszego serwisu i czytać, komentować, a nawet publikować swoje treści na naszej stronie. Dołącz do nas już teraz.

 

 Projekty domów Podkarpacie

@ SYCOW. Wszelkie prawa zastrzeżone