Scenariusz zajęć umuzykalniających - Jeżyki

Zajęcie otwarte dla rodziców i stażystek „Jesienne granie” przeprowadzonego przez nauczycielkę Małgorzatę Trzeciak
w gr. dzieci 6-letnich w dniu 17.10.2013r.

Cele:

  • rozwijanie wrażliwości słuchowej
  • kształtowanie wyczucia rytmu
  • czerpanie radości z gry na instrumentach perkusyjnych

 Przebieg:

1. Jesienny walczyk- rysowanie, wystukiwanie rytmu melodii w myśl obrazów M. Bogdanowicz. ( wzory w załączeniu)

2. Spadające kamyki, gra bębenka – ile razy usłyszysz tyle wyłóż patyczków

3. Rytmiczna rozgrzewka dla wszystkich:

  • metrum na 2 jeden raz klask w ręce i w kolana
  • metrum na 3 dwa razy klask w ręce i raz w kolana
  • metrum na 4 jeden raz w klask w ręce, jeden w kolana dwa razy podskoki ( można modyfikować wg własnej inwencji jeśli się podoba dzieciom)

4. Wyklaskiwanie różnych sekwencji różniących się szybkością:

  • klask, klask – klask (próba powtórzenia przez dzieci)
  • klask – klask, klask, klask
  • klask, klask--- klask, klask, klask

Egzekwowanie odpowiedzi jakie było to klaskanie (szybko, wolno)


5. Zapisy rytmu jesiennego liśćmi:

  • duży liść klonu- klask i czekanie
  • mały listek brzozy – szybkie klaskanie

Układanie różnych sekwencji – klaskanie zapisu, gra na wybranych instrumentach

6. Grające instrumenty- ( cymbałki, drewienko, trójkąt, tamburyno, grzechotka, bębenek, ksero w załączeniu); dzieci układają sekwencje obrazków które instrumenty kolejno grały. ( chętni rodzice grają)

7. Jesienny walczyk grany na instrumentach przez dzieci

8. Zadanie z zeszytu grafomotorycznego: ozdób nutkę dokończ rytm kropelek
( ksero w załączeniu)

Małgorzata Trzeciak, 24 października 2013

Mały Książe na Facebooku!

Sukcesy naszych absolwentów