Piękny zdrowy uśmiech

Twój przedszkolak dba o swoje ząbki. O czym warto pamiętać, by jego uśmiech był piękny i zdrowy jak najdłużej?

1. Szczoteczkę należy wymieniać, gdy tylko zauważysz, że włókna straciły swój kształt i sprężystość (np. są powyginane) – średnio co 2 miesiące. I zawsze po chorobach zakaźnych.

2. Malec powinien myć ząbki specjalną pastą do mleczaków, która ma mniej fluoru niż ta dla dorosłych. Wiele maluchów bowiem ma zwyczaj połykania pasty do zębów.

3. Podjadanie nocą albo picie słodkich napojów ma fatalne skutki. Nawet jeśli dziecko będzie bardzo dbało o higienę w ciągu dnia, próchnica może szybko zaatakować ząbki.

4. Kontrolne wizyty u dentysty dobrze jest umawiać przynajmniej raz na pół roku. Wizyty będą się dziecku dobrze kojarzyły, jeśli podczas nich dentysta będzie tylko oglądał zęby albo leczył je we wczesnym stadium rozwoju próchnicy.

5. Podczas wizyty u dentysty warto spytać lekarza, czy malec nie powinien przyjmować fluoru. Ponieważ jednak jego nadmiar jest szkodliwy, lepeiej nie podawać mu go na własną rękę.

6. Przedszkolak może już używać szczoteczki elektrycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Możesz też kupić mu specjalną szczoteczkę, która czyści nie tylko zęby, ale także język.

7. Jeśli próchnica pojawi się na jedynkach, dwójkach lub trójkach – dentysta je lapisuje, czyli smaruje substancją, która hamuje postęp próchnicy i nie pozwala się, aby się rozprzestrzeniła. Tych ząbków się nie plombuje, bo są... za małe.

Przedszkolak, 17 listopada 2010