Koncepcja pracy Publicznego Przedszkola nr 3 im. Małego Księcia - Realizacja koncepcji

Realizacja koncepcji pracy przedszkola opiera się na:

• 3 letnim planie pracy
  • Rocznym planie pracy
  • Podstawie programowej
  • Programie adaptacyjnym
  • Programach wychowania przedszkolnego wybranych przez nauczycieli
  • Programach wewnętrznych nauczycieli

Planowane działania obejmują 3 lata – okres 2010/11-2011/12-2012/13

Rok szkolny 2010/2011: Żywioły – Woda,

Rok szkolny 2011/2012: Żywioły - Powietrze,

Rok szkolny 2012/2013: Żywioły – Ogień.

Katalog metod stosowanych w przedszkolu

• metoda samodzielnych doświadczeń oparta na inicjatywie własnej dziecka ( w czasie zabaw zajęć ruchowych, artystycznych dziecka, na temat dowolny, w kontakcie z przyrodą)
  • metoda zadań stawianych dziecku przez nauczyciela, które dziecko rozwiązuje przy jego wsparciu
  • metoda odtwarzania, np. nauka wiersza, piosenki, tańca itp.
  • metody słowne: rozmowy, opowiadania, zagadki
  • metody żywego słowa oddziałujące na dziecko przez środki artystyczne, pomagające rozwijać wrażliwość uczuciową i estetyczną

Metody poglądowe polegające na bezpośrednim spostrzeganiu:

• metody obserwacji i pokazu przedmiotów - zjawisk, czynności
  • metody przykładu: przykład osobisty, poprzez widowisko teatralne, ilustracje

Metody aktywizujące: drama, burza mózgów, rozwiązywanie problemów, zabawy intelektualne, gry komputerowe.

Metody nowatorskie: Pedagogika zabawy, Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, gry i zabawy integracyjne, relaksacja, Kinezjologia Edukacyjna Paula Dennisona, Metoda Klanzy, metoda aktywnego słuchania Batii Strauss, metoda K. Orffa, Labana, Kniessów.

25 listopada 2011