Deutsch Wagen Tour - projekt 2010/11

Projekt Deutsch Wagen Tour jest inicjatywą edukacyjną, przez którą Goethe-Institut w atrakcyjny sposób promuje wielojęzyczność, pokazując jednocześnie, że nauka języka obcego może być przyjemnością.

Projekt skierowany jest do dzieci, rodziców i nauczycieli oraz przyjaciół przedszkoli i szkół.

Celem programu jest:

• promowanie języka niemieckiego oraz kraju naszych zachodnich sąsiadów

• ułatwienie dzieciom i uczniom naukę języka poprzez wspólną zabawę.

Formy - praca z całą grupą

Metody- samodzielnych doświadczeń, oglądowa, zabawy integracyjne.

PRZEBIEG

W piątek 13 maja 2011 r w naszym przedszkolu gościliśmy niezwykłego gościa. Była to pani Małgosia Urlich Kornacka z Instytutu Goethego. Celem spotkania z dziećmi z grup Biedroneczek i Kotków było wyzwolenie u przedszkolaków zainteresowania językiem niemieckim. I tak było w przypadku naszych przedszkolaków, które miały okazję poznać podstawy języka ucząc się w sposób czynny i ciekawy - poprzez zabawę, taniec oraz konkursy.

Dzieci do wspólnej podróży "autobaną" po nieznanym kraju zaprosił Lisek, który najpierw przypomniał zasady ruchu drogowego. Podróż rozpoczęliśmy od pobytu nad morzem, gdzie dzieci wspólnie z gośćmi pływały, nurkowały, opalały się, słuchały odgłosów przyrody (szum fal, wiatru), bawiły sę mniędzy kropelkami deszczu. Następnie, autostradą, wszyscy dotarli w góry Alpy, gdzie bawiąc się wspólnie pokonywali trudy wspinaczki. Nie zabrakło także konkurencji sportowych, gdzie dziewczynki i chłopcy walczyli "na balony - śnieżki".

Na zakończenie wspólnymi siłami pokonały trudności i otworzyły wspaniały skarb. A były to koszulki oraz balony i książeczki dla każdego uczestnika podróży. Radości nie było końca. Tym bardziej, że pani Małgosia z wielką cierpliwością, wykorzystała różnorodne pomoce i przybory, wśród których znalazły się koła - kierownice, chusta animacyjna, instrumenty a przede wszystkim piękne kolorowe auto. Dzieci nawet nie zauważyły nawet, że mimochodem zaczęły razem z gośćmi posługiwać się słówkami w języku niemieckim, co przyszło niejako automatycznie.

Bardzo dziękujemy za wspaniale spędzony czas. Rozmowy z dziećmi, ich opowieści o własnych odczuciach, miłe wspomnienia, daje nadzieję, że pierwszy krok z językiem niemieckim nie będzie ostatnim. A wspólnie spędzony czas zaowocuje w przyszłości.

EFEKTY

• osłuchanie się dzieci z językiem niemieckim w sposób łatwy i przyjemny

• nawiązanie współpracy z przedstawicielem Instytutu Goethego, a co za tym idzie promocja obydwu instytucji w środowisku

Anna Bajsarowicz, 16 czerwca 2013