czym pachnie jesień - cykl zajęć dla dzieci 2010/11

Dzieci w wieku przedszkolnym przyswajają sobie podstawowe wiadomości o środowisku naturalnym w bezpośrednim kontakcie, co wywołuje u nich wiele nowych doznań. Wzbogaca się zasób słownictwa, rozwijają się nowe umiejętności, a przede wszystkim przeżycia związane z obserwacją zjawisk przyrodniczych pobudzają dzieci do myślenia i zadawania pytań. Zadaniem nauczyciela jest uświadomienie znaczenia przyrody w życiu każdego człowieka, dlatego też w Przedszkolu Małego Księcia odbył się cykl zajęć Pt. „CZYM PACHNIE JESIEŃ”.

Już 23 września 2010r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do lasu, na spotkanie z Panią Jesień. Jednak najpierw musieliśmy wykonać kilka zadań oraz rozwiązać jesienne zagadki. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody bawiliśmy się na leśnej polanie przy akompaniamencie pana Romana Ćwiękały, przygrywającego wesoło na akordeonie. Wreszcie po ciężkiej pracy przyszedł czas na posiłek: dzieci z apetytem zjadły kiełbaski pieczone nad ogniskiem oraz ulubioną pomidorówkę. Był też czas na gromadzenie darów lasu, z których  w piątek powstały w przedszkolu makiety lasu.  Pełni wiedzy o bogactwie jesiennego lasu oraz  i niezapomnianych wrażeń  wróciliśmy do przedszkola.

Już w poniedziałek naszą szatnię przedszkolną rozweseliły wspaniałe bukiety i kompozycje  jesienne, przygotowane przez całe rodziny naszych dzieci.  Natomiast mali ekolodzy przyłączyli się do akcji sprzątania świata, który w tym roku przebiegał pod hasłem  „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”. Najpierw w grupach dzieci wysłuchały utworów literackich i piosenek o tematyce ekologicznej, o potrzebie segregacji śmieci, po czym zaopatrzone w rękawice i worki sprzątały teren wokół przedszkola.

Wtorek to "Dzień Ziemniaczany", który przyniósł dzieciom wiele radości. Wtedy też młodsze dzieci wykonały prace plastyczne z użyciem ziemniaczanych pieczątek, natomiast starsze przedszkolaki samodzielnie przygotowały frytki, które upieczone przez panie kucharki smakowały wszystkim. W środę przedszkole zamieniło się w wielką kuchnię, gdyż we wszystkich grupach z owoców i warzyw powstały smaczne soki i sałatki. Najwięcej radości jednak sprawiła dzieciom degustacja powstałych produktów. Dzieci nie tylko poznały etapy powstawania tworzonych potraw, ale przede wszystkim uczyły się posługiwać nożem. Poznały zasady higieny oraz bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.

Czwartek to dzień przebiegający pod hasłem „Jem zdrowo – kolorowo”. Tym razem w przedszkolnych salach dzieci przygotowały jesienne kanapki. Bardzo miło było spożyć samodzielnie skomponowaną kanapkę. Pracę poprzedziły wycieczki do ogródków działkowych oraz sklepów spożywczo – warzywniczych, oraz wspólne zorganizowanie kącików przyrody, wzbogacanych systematycznie przy wsparciu naszych rodziców.

W piątek wspólnymi siłami powstały „jarzynowe stworki”. Z warzyw oraz różnorodnego materiału przyrodniczego dzieci tworzyły kukiełki i ludziki. Nie była to łatwa praca, jednak efekt przeszedł oczekiwania wszystkich – i tych małych i tych dużych. A wyniki naszych starań można podziwiać w przedszkolnej szatni.

Anna Bajsarowicz, 17 listopada 2010