"Aby przerwać łańcuch infekcji- Dettol" projekt 2012/13

W ramach prowadzonych działań edukacyjnych, producent marki Dettol wspólnie z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozpoczęli projekt badawczy, którego celem jest uświadomienie jakie bakterie znajdują się na rękach i przedmiotach oraz jakie konsekwencje mogą mieć one dla zdrowia całej rodziny, w tym także najmłodszych.

Mikroorganizmy i zarazki są wokół nas. Nie możemy ich zobaczyć gołym okiem, ale towarzyszą nam przez całe życie. Nie wszystkie są dla nas szkodliwe. Są jednak miejsca lub sytuacje, w których przebywanie niesie za sobą ryzyko przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów. W naszych domach kuchnia i łazienka to przede wszystkim raj dla bakterii. Są również miejsca, które nie kojarzą nam się z zarazkami, a jednak są ich siedliskiem. Klamki, piloty do telewizorów, klawiaturę komputera dotykamy wielokrotnie każdego dnia, zostawiając na nich to, co aktualnie znajduje się na naszych rękach. Nie każdy także wie, że siedliskiem bakterii są również damskie torebki…

Cele projektu

• uświadomienie dzieciom i dorosłym problemu rozprzestrzeniania się zarazków i infekcji
  • zwrócene uwagi na bogactwo ofert środków higienicznych a przede wszytkim linię antybakteryjnych produktów Dettol.

Metody:czynna (samodzielnych działań i poszukiwań dziecka, pokazu, słowna, aktywne)

Formy pracy: praca z grupą, indywidualna

26 października 2012 r dzieci z grupy najstarszej odwiedzili starsi koledzy z sycowskiego gimnazjum oraz pani Teresa Leszczyna - nauczycielka biologi. Dzieci dowiedziały się, jak i dlaczego należy dbać o higienę osobistą a w szczególności czystość rąk oraz jaką rolę życiu każdego człowieka odgrywają dobre i złe bakterie. Wzięły udział w doświadczeniach, gdzie poprzez podanie ręki umaczanej w farbie, przekonały się jak przenosimy bakterie, w wyniku czego doszły do wspólnego wniosku, iż "bakterie nosimy na dłoniach, dlatego należy je często myć". Podobnie podczas kolejnego doświadczenia, które ukazało, iż kichanie i kaszlanie bez zatykania nosa czy ust powoduje rozsiewanie zarazków. Dzieci bardo szybko zorientowały się jakie znaczenie ma korzystanie z chusteczek.

Ponadto przedszkolaki poznały historię bakterii oraz ich rolę w życiu człowieka. Podczas prezentacji popartej słowami bajki edukacyjnej dzieci dowiedziały się jakie bakterie występują w przestrzeni i jaki wpływ mają one na każdego z nas. Zwróciły także uwagę na znaczenie korzystania tylko ze swoich ręczniczków czy rzeczy osobistych.

Kolejnym etapem projektu było wykonanie prac plastycznych „Jak wyglądają bakterie”, gdzie dzieci mogły rozwijać swą wyobraźnię i kreatywność.

Rozmawiając o zdrowiu i higienie dzieci odwiedziły aptekę, gdzie poznały asortyment oraz dowiedziały się co trzeba zrobić, aby zostać „aptekarzem” . Odwiedziły także zakład fryzjerski, gdzie dowiedziały się na czym polega praca fryzjera oraz jakie środki i narzędzia są niezbędne do wykonania jego pracy. na podstawie zabaw i zajęć oraz wycieczek z inicjatywy dzieci, w salach powstały kąciki lekarskie i apteki. Przedszkolaki spędzały tam mnóstwo czasu na zabawie.

Podsumowaniem działań było spotkanie z higienistką szkolną, panią Małgosią, która szczególną uwagę zwróciła na higienę jamy ustnej. Wyjaśniła dzieciom jak należy dokładnie myć zęby oraz jak posługiwać się nitką dentystyczną. Przypomniała także, iż nie nalezy pozyczać sobie ani brać czyjejś szczoteczki do zębów i jakie mogą być tego skutki.

EFEKTY:

• poszerzenie i uszeregowanie wiedzy i umiejętności dotyczących zdrowia i higieny ciała i jamy ustnej

• utworzenie kącików fryzjerskich, lekarskich oraz apteki wg inicjatywy dzieci

• współpraca ze srodowiskiem (fryzjer, higienistka, młodzież, aptekarz itp)

Anna Bajsarowicz, 25 listopada 2012