MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA - zbiórka zniczy na Cmentarze Kresowe

Drogie dzieci! Drodzy Rodzice!!!

Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o wsparcie naszych działań a tym samym przyniesienie do przedszkola zniczy, które zapłoną na Cmentarzach Kresowych. .

Akcja pozwala zapoznać nasze dzieci z historią naszego kraju oraz Polaków na Wschodzie. To wielka lekcja patriotyzmu nie tylko dla przedszkolaków ale także dla Rodziców i pracowników naszej placówki.

Zbiórka odbywa się w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Ekipa Telewizji Wrocław przy pomocy wolontariuszy przetransportuje nagrobne lampki na Litwę i Ukrainę. Zapłoną one na wielu polskich mogiłach, zniszczonych i zapomnianych, wołających o pomoc. Docierają one w okolice Lwowa, do Kołomyi, Tłumacza, Tarnopola, Brzeżan, Podhajec, Trembowli, Żytomierza, Koziatyna, Winnicy. Pojawiają się na maleńkich wiejskich cmentarzach, zarośniętych i zrujnowanych, na których nikt po wyjeździe Polaków do Macierzy nie zapalił nigdy żadnej lampki.

Dla naszych Rodaków żyjących za wschodnią granicą żałobne lamki z Polski są symbolem pamięci o zmarłych, tych, którzy na zawsze musieli pozostać na obcej ziemi, kawałkiem ojczyzny w szczególnych dniach, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli. To wspaniałe, że ta narodowa tradycja pielęgnowana jest przez dzieciaki z naszych dolnośląskich szkół i przedszkoli.

Anna Bajsarowicz, 22 października 2014